Bireysel Emeklilik Sistemi (Bes)

Task

Bireysel emeklilik sistemi, emekliliğinizi güvence altına alan ve yatırım yapmanızı sağlayan özel bir sistemdir. Yatırımlarınızla elde etmiş olduğunuz birikimi emeklilikte dilerseniz toplu olarak dilerseniz de emeklilik maaşı olarak almanızı sağlar. Bireysel emeklilik sistemi (BES) sosyal güvenlik sağlamasının yanı sıra ikinci bir emeklilik geliri sağlar. Bu sistemde fonlar, uzman özel portföy yönetim şirketleri tarafından yönetilir.

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ (BES) TEMEL UNSURLARI

 • Emeklilik Şirketi: Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’na göre kurulan ve bu kanuna bağlı emeklilik branşında faaliyet göstermek için ruhsat almış şirkettir.

  Bireysel Emeklilik Sözleşmesi: Emeklilik sözleşmesi, şirket nezdinde bireysel emeklilik hesabı açılması, hesaba katkı payı ödenmesi, ödenen katkı paylarının tercih edilen fonlarda yatırıma yönlendirilmesi ve hesapta biriken paraların hak sahiplerine ödenmesine ilişkin esas ve usuller ile tarafların bu kapsamdaki diğer hak ve yükümlülüklerini düzenleyen sözleşmedir.

   

  Devlet Katkısı: Devlet katkısı, 4632 sayılı Kanunun ek 1. maddesine göre devlet tarafından katılımcının bireysel emeklilik hesabına ödenen tutardır.

   

  Devlet Katkısı Hesabı: Münhasıran devlet katkısı ve getirilerinin izlendiği, katılımcının bireysel emeklilik hesabı kapsamındaki alt hesaptır.

   

  Devlet Katkısı Fonu: Şirketin, münhasıran devlet katkısının yatırıma yönlendirilmesi amacıyla belirlenen portföy sınırlamalarına uyan, kendisi tarafından veya başka bir emeklilik şirketince kurduğu fondur.

   

  Sponsor Kuruluş:​ Sponsor Kuruluş, işveren sıfatıyla, bir işveren grup emeklilik sözleşmesine göre çalışanları ad ve hesabına katkı payı ödeyen tüzel kişidir.​

   

  Katılımcı: Emeklilik sözleşmesine göre ad ve hesabına şirket nezdinde bireysel emeklilik hesabı açılmış fiil ehliyetine sahip gerçek kişidir.

  Bireysel Emeklilik Aracısı: Emeklilik şirketlerinin, emeklilik sözleşmelerine aracılık eden ya da bunları şirket adına yapan kişidir.

  Emeklilik Yatırım Fonu: Emeklilik şirketi tarafından kanunlar kapsamında kurulan ve portföy yönetim şirketleri tarafından yönetilen, katılımcıların sisteme yatırdıkları katkı paylarının değerlendirildiği yatırım aracıdır.

   

  Portföy Yöneticisi: Sermaye Piyasası Kurulu’ndan yetki belgesi almış emeklilik şirketlerinin emeklilik fonlarını yönetmek üzere anlaşma yaptığı, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından uygun görülen portföy yönetim şirketidir.

   

  Saklayıcı: Fon portföyündeki varlıkların saklandığı, Sermaye Piyasası Kurulu’nca uygun görülen saklama kuruluşudur.

   

  Katkı payı: Emeklilik sözleşmesine göre şirkete ödenen, giriş aidatı hariç, tasarrufa yönelik tutardır.

   

  Birikim: Devlet katkısı ve getirileri hariç, katılımcının bireysel emeklilik hesabında bulunan toplam tutardır.

Scroll

Eron Sigorta

Hemen Arayın Teklif Alın!

Uzman sigorta danışmanlarımızdan en uygun teklifi almak için 7/24 bizi arayın.

Tıklayın, Biz Sizi Arayalım!

Tıklayın Biz Sizi Arayalım!

Zamanınız kısıtlıysa, vaktiniz yoksa, müsait olduğunuzda biz sizi arayalım.!

850 259 36 77
0533 401 88 57

E mail Adreslerimiz:

info@eronyazilim.com

Teklif@eronyazilim.com

Ferdi Kaza Poliçeleri

View Project

Eğitime Devam Poliçesi

View Project

Birikimli Hayat Sigortası

View Project

Hayat Sigortası

View Project

Bireysel Emeklilik Sistemi (Bes)

View Project

Grup Sağlık Sigortası

View Project